A téli időszakban a szobanövények is hajlamosabbak a gyengélkedésre és a betegségekre, csakúgy, mint az emberek. Ennek oka, hogy a fűtött lakás környezete, a szellőztetés okozta hőmérséklet-ingadozás és a fényhiány nagyon sebezhetővé teszik a szobanövényeket. Mi tehetünk, hogy növényeink télen is jól érezzék magukat? Sorra vesszük a legfontosabb ápolási tippeket, így téli vendégeink garantáltan irigykednek majd csodás növényeinkre.
Szobanövények felkészítése a télre
Az ápolás része a téli felkészítés is. Ha a következő lépéseket elvégezzük, növényeink sokkal jobban fogják magukat érezni.
Beköltöztetés
Igyekezzünk időben bevinni azokat a szobanövényeket, melyeket tavasztól a kertben tartottunk. Már 10-15 fok alatti hőmérsékletnél tegyük meg ezt!
Metszés
Fajtától is függ, de az aránytalanul nagy növényeket érdemes kicsit visszavágni. Így kevesebb energiára lesz szükségük télen, s kevésbé fogják leveleiket hullatni.
Lemosás
Tisztítsuk meg a szobanövények leveleit permettel, zuhannyal, vagy – a nagyobbakét – nedves kendővel. Az ilyen ápolás után a bogarak, tetvek és egyéb kártevők nem okoznak majd gondot.

Téli szobanövény ápolási feladatok
Növényeink téli ápolása egyszerű, mégis rendszeres odafigyelést igényel.
Fény biztosítása
Úgy helyezzük el a szobanövényeket, hogy télen is a lehető legtöbb fényhez jussanak. Néhány hetente pedig forgassuk is őket, hogy minden oldaluk kapjon fényt. A felsoroltak különösen is fényigényesek:
- fokföldi ibolya
- szobai azálea
- szobai ciklámen
- tarka levelű könnyező pálma
Mértéktartó öntözés
Míg nyáron minden nap öntözünk, télen csak óvatosan! Elég heti 1-2 alkalommal vizet adni a szobanövénynek. Ennek oka, hogy ilyenkor a növények anyagcseréje is lelassul. Ha ennél gyakrabban igényelnének vizet, azt úgyis látni fogjuk. A következő növények pedig kimondottan jól viselik a szárazságot és a meleg szoba klímáját:
- anyósnyelv
- pletyka
- sárkányfa
- filodendron
- pozsgás levelű növények
- kaktuszok
Tápoldat csökkentése
A tápoldat szobanövényeknek télen kevésbé fontos, mint az év többi időszakában. Késő ősszel azért még 2-3 hetente adjunk, aztán télen szüneteltessük.
Párásítás
A fény biztosítása mellett a párásítás is az ápolás egy formája a szobanövények esetében. Sajnos télen a fűtőtest kiszárítja a levegőt, ezért mindenképpen párásítsunk! Akár elhelyezhetünk egy tálba kavicsokat és vizet a növények cserepe alá, vagy a közelébe. Lényeges az is, hogy fűtőtest mellé ne kerüljön növény. Kimondottan páraigényes növények:
Ezek akár a fürdőszobába is költözhetnek télen.
Védelem a hidegtől
A szellőztetés, különösen a huzat a növények nagy ellensége. Alapszabály, hogy ajtó mellé ne helyezzünk szobanövényt. A növény melletti ablakot pedig lehetőleg csak rövid időre nyissuk ki, különben a szobanövény megfázik.
Összegezve: A szobanövények számára a meleg szoba kevésbé kellemes, mint hinnénk. Hozzá kell szokniuk a megváltozott körülményekhez. Ha néhány egyszerű ápolási alapelvet követünk, akkor növényeink nagy eséllyel teljes pompájukban átvészelik a telet.